Homeopati

Hastalık – sağlıksız hayat tarzımıza, organizmanın sağlıklı bir tepkisidir.

Ülkemizde özellikle son yıllarda daha sık duyulmaya başlayan, telaffuzu zor ve anlaması çok zahmetli Alternatif Tedavi yöntemi – Homeopati. Aslında birkaç sayfayla anlatmak çok zor çünkü Homeopati aynı zamanda bir bilim dalıdır.

Bütüncül tedavi yöntemi olan “Homeopati” nin anlamı eski Yunancadan geliyor.

Homeos” – benzer ve “Pathos” – acı çekmek, hastalık – anlamında olan iki kelimeden oluşuyor. Yaklaşık 300 yıldır dünyada uygulanan bu alternatif tıp yöntemi insanı bir bütün olarak ele alıyor ve hastalık belirtilerini değil, insanı tedavi etmeyi amaçlıyor. Homeopati insanın ruh ve vücudunu tek bir sistem olarak kabul ediyor. Ortaya çıkan hastalık belirtisini değil, bu hastalığa yol açan ana sebebi ele alıp tedavi ediyor. Homeopatide hastalık yok hasta vardır. Homeopat – doktorun görevi vücuttaki tüm değişikliklerin tamamını ele almak ve kişiye özel bütüncül tedavi uygulamaktır. Aynı zamanda Homeopati kendini iyileştirmek için yavaşça vücudu uyarır.

Homeopati’nin temel ilkesi 2000 yıl önceki Hipokratın antik fikrinden yola çıkıyor “Similia similibus curantur” – yani “Benzeri benzer ile tedavi” etmektir. Bunun anlamı – hastalığa sebep olan madde, aynı hastalığın tedavisinde de kullanılır. Yani sağlıklı insana yüksek miktarda tıbbi madde verildiğinde ortaya hastalık ve bir takım belirtiler ortaya çıkar. Buna benzer belirtileri ve rahatsızlığı olan hastaya düşük miktarda aynı maddeden verildiğinde ortaya çıkan hastalığı veya belirtiyi tedavi eder demektir.

Günümüzde 4000 üzerinde homeopatik ilaç mevcut. İlaçların %80 bitkilerden, %15 ise minerallerden elde ediliyor. Diğer %5-lik dilimi ise nadir de olsa canlı doku, mantar ve doğada bulunan maddelerden elde ediliyor. İlaçlar genelde Avrupa ve Amerika’da bulunan fabrikalarda özel teknoloji yöntemiyle üretiliyor.

Homeopati doktor görüşmesi alışılmış doktor görüşmesinden çok farklıdır. Görüşme yaklaşık 1 – 1,5 saat sürebilir. Bu süre zarfında doktor hastasına onlarca soru sora bilir, hasta için bazen garip bazen de zor sorular. Tüm bu sorgulamanın amacı hastayı iyi tanımak, hastalığın ana sebebini ortaya çıkarmak ve nihayetinde doğru tedaviyi uygulamaktır.

Homeopat – doktor hastasının sadece fiziksel bulgularını değil, aynı zamanda insanın manevi deneyimlerini, duygularını, hobilerini, korkularını, duygusal durumunu da inceler. Tüm bulguların etkileşimini ve varsa bağlantısını bulmaya çalışır. Hastasının, bir çok kişide buluna bilen rahatsızlığının diğerlerinden ne farkı olduğunu anlamaya çalışır. Bu sebepten Homeopat-doktora baş ağrısı şikayeti ile başvuran 5 farklı hastaya 5 farklı ilaç verilir. Çünkü bu 5 farklı hastanın baş ağrısı sebepleri, ağrı şiddeti ve karakteri, ağrı zamanları birbirinden farklıdır. Her insan farklıdır. Ahmet bey ve Mehmet bey aynı öksürük şikayeti ile doktora başvurduklarında her ikisine de iki farklı öksürük ilacı verilir. Görüşmede hastadan elde edilen tüm bilgilerin sonucunda kendisine kişisel yapısal ilaç verilir.

Homeopatide kronik hastalıkların tedavisi birkaç ay ile birkaç yıl arasında süre bilir. İyileşme süresi vücudun genel durumuna ve daha önce yapılmış baskılayıcı tedavilere bağlıdır (hormon tedavisi, antibiyotik, kullanılan aşılar). Aynı zamanda kronik hastalığın şiddeti ve hastanın yaşı da çok etkili (genç hastalarda, çocuklarda iyileşme daha hızlı görülüyor). Tedaviye ne kadar erken başlanırsa sonucu da o kadar erken hissedilir. Akut hastalıklar ise daha hızlı tedavi edilir – birkaç saat ile birkaç gün arasında.

Homeopatik tedavi sürecinde doktor, ilacın dozunu (potensini) değiştirmesi veya tekrarının gerekip gerekmediğini görmesi için hastasını takip etmek zorunda. Bazı durumlarda tekrar bir görüşme yapılması durumları söz konusu ola bilir. Tekrar görüşmesi genelde 1,5 – 2 aydan sonra oluyor. Sıklıkla hasta ilk doktor muayenesinde ayrıntılı bilgi vermeye bilir veya vermek istemiyor. Örneğin, kuş korkusunun normal olduğunu, su sesinden korktuğunu, her gece aynı saatte yatağından fırlayıp evde hırsız var mı kontrol etmesi, her haftanın aynı gün- aynı saatte baş ağrısı olduğunu, sınava girmeden önce mutlaka ishal olduğunu, aşırı ağız kuruluğu olduğu halde (tüm tetkiklerinin normal olması) hiç susamadığı, vücudunda belli saatlerde veya dönemlerde şiddetli ağrı olması (tetkiklerde hiçbir sorunun olmaması durumları) gibi garip şikayetleri olağan olarak kabul ediyor. Çünkü uzun yıllardır çektiği bu gibi şikayetlere alışmıştır. Doktorunun bunu bilmesine gerek olmadığını düşünüyor. Homeopatide hasta ile doktorunun samimiyet ve güveni çok önemlidir. Hasta ne kadar ayrıntılı bilgi verirse doğru tedavi yapılması o kadar kolaylaşıyor.

Homeopati acil cerrahi müdahale gerektiren durumlar hariç, hemen hemen tüm akut ve kronik hastalıkları tedavi edebilir. Ayrıca çoğu zaman modern tıpla birlikte de uygulanıyor.

Homeopatik tedaviye uygun olan hastalıklar listesinin bir kısmı şöyledir:

– Sinir sistemi hastalıkları – nevroz, korkular, takıntılar, depresyon, uyku bozuklukları ve diğerleri.

– Fiziksel ve zihinsel yorgunluk, sinirsel bitkinlik halleri.

– Çocuklarda kekemelik, gelişme geriliği

– Kardiyovasküler sistem hastalıkları – hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği, kardiyak aritmiler vb.

– Varisler

– Gastrointestinal hastalıklar – gastrit, peptik ülser, ülseratif kolit, kronik pankreatit, kronik kolesistit, akut ishalle seyreden hastalıklar, hemoroid, anal fissür

– Solunum sistemi hastalıkları – bronşit, zatürre, astım, bronşektazi vb

– KBB hastalıkları- tonsillit, adenoidler, otit, kronik rinit, nazal polipler.

– Mevsimsel ve diğer alerjik hastalıklar.

– Bağışıklık sistemi zayıflamış sık hastalanan çocuklar.

– Aşılamadan sonra gelişen hastalıklar.

– Tiroid hastalıkları.

– Obezite, Anoreksi

– Üriner sistem hastalıkları – sistit, üretrit, piyelonefrit, böbrek yetmezliği.

– Kadın Hastalıkları – menstrüel bozukluklar, endometriozis, miyom, meme hastalığı.

– İnfertilite, Gebelikte gelişen rahatsızlıklar

– Cinsel Bozukluğu.

– Kas-iskelet sistemi – metabolik sorunlar, romatizma, gut hastalığı, poliartrit, artroz .

-Travmaya bağlı olumsuz sonuçlar.

– Cilt Hastalıkları.

– Meslek Hastalıları.

-Problrmli Aile ilişkileri ve iletişim problemleri.

-Alkol ve tütün bağımlılığı .

Homeopatik tedavi sağlığınızı geri kazandırır ve sürekli ilaç almak ihtiyacınızı da ortadan kaldırır.

WhatsApp
Yardımcı Olabilir miyim?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?