ARONYA

 

 

ARONYA sağlıklı yaşam tarzını tercih edenler arasında popülerlik kazanan küçük koyu meyveler.

Vatanı Kuzey Amerika olan bu bitki, Kızılderililer tarafından soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmış. Bu özelliğinden dolayı birçok ülkede koronavirüs tedavisinin yanında takviye olarak de çok sık kullanılmaya başlandı. Peki nedir Aronya veya Aronia meyveleri?

ARONYA, çoğu insanın sevmediği tuhaf ve ağızda büzücü tat bırakan bir meyvedir. Tadından dolayı, meyveleri çok popüler olmasa da özellikle COVİD-19 la savaştığımız bu günlerde beslenmemize dahil edilmesinde büyük fayda var. Buruk tadından, saf olarak değil daha çok püre, jöle, çay, şurup veya diğer meyve sularıyla birlikte kullanılması tercih ediliyor.

Aronya meyveleri ve suyu ve bunlardan elde edilen diğer ürünler, özellikle bağışıklığı arttırmak ve enfeksiyonların tedavisini hızlandırmak, virüslere karşı korunmak için tavsiye ediliyor. Aronya meyvesinin bu özelliği esas olarak içinde bulunan C vitaminine ve yüksek miktarda antioksidanlara borçludur. 

Aronya meyveleri, bilinen tüm diğer meyvelerden daha fazla antioksidan içeriyor. Sadece antioksidan ve C vitamini değil, birçok vitamin açısından da zengindir. PP, B, E ve yüksek miktarda antosiyaninler içerir. Bu arada, antosiyaninlerin bulunduğu tüm meyvelerden, en yüksek antioksidan potansiyele sahip olan aronya meyveleri kanserle mücadele edenler için son derece değerli bir takviyedir. Bunların dışında çok fazla lif, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve manganez içerir.

100 gr meyve 55 kcal’dir ve

0,2 g -Yağ

1,5 g -Protein

10,9 g – Karbonhidrat

4,1 g – lif

80,5 g – Su içeriyor

Organik asitler – 1.3 g

Halk arasında yaygın olan koyu meyvelerde demir oranının yüksek oluşu düşüncesi ve bu sebepten koyu renkli meyvelerin kansızlık tedavisinde takviye olarak çok tercih edilmesi ne yazık ki Aronya için geçerli değil, çünkü koyu renkte olmasına rağmen çok eser miktarda demir mikroelementi içermekte. Kansızlık tedavisinde faydası olmaz ancak kanamalardan sonra iyileştirme sürecini hızlandırmak için çok faydalı olur.

Meyveler, kolesterol ve kan şekerini normalleştirir, ateroskleroz, diyabet, kalp krizi ve inme riskini azaltır. Düzenli kullanımda, Aronya meyveleri kan basıncını düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sinir sistemini rahatlatır. PP vitamini kan damarlarının duvarlarını daha elastik hale getirir. Pektin sindirim sistemini olumlu etkiler ve toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Aronya ayrıca böbreklerin çalışmasına yardımcı olur, karaciğeri zararlı maddelerden korur, safranın çıkışını iyileştirir ve gözlerin yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Özellikle ilkbahar ve sonbaharda vitamin eksikliğinin doğal olarak önlenmesi için, kimyasal vitamin kullanımı yerine mükemmel bir tarif:

Bir bardak sıcak suyu bir avuç kurutulmuş aronya meyvelerinin üzerine ilave edin ve 5-6 saat bekletin. Bu karışımı günde 3 defa yemeklerden önce yarım çay bardağı kadar düzenli 2 hafta boyunca tüketin. 

Şeker hastaları ve hamileler de (kontrendikasyon yoksa) kullanabilir. Çocuklara 3 yaşından itibaren aronya meyvelerinin tüketilmesi uygundur, ancak tadından dolayı çocuklar bu meyveleri tüketmeye pek iştahlı olmazlar. Bu nedenle az miktarda bal ile karıştırıp vere bilirsiniz. Özellikle çocuklarda soğuk algınlığı ve grip tedavisinde, ishal ve gıda zehirlenmelerinde çok faydalı ola bilir.

Kimler bu meyveleri tüketmemeli?

3 yaş altı çocuklara, düşük tansiyonu olanlar, 

Tromboz ve kan pıhtılaşma sorunu yaşayanlar 

Mide asidi yüksek ve gastriti olanlar Aronya meyvelerini kesinlikle tüketmemeliler 

 

 

 

WhatsApp
Yardımcı Olabilir miyim?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?