Yabani iğde birçok hastalığa iyi geliyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tip Bölümü’nden Uzm. Dr. Yegane Özcan, “Doğadaki tek Omega 7 kaynağı sarı şifa yabanı iğde meyvesi, Doğu Asya, Çin, Tibet tıbbi ve Antik Yunan’da iyileştirici özelliği nedeniyle ilaç olarak kullanılıyordu.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tip Bölümü’nden Uzm. Dr. Yegane Özcan, “Doğadaki tek Omega 7 kaynağı sarı şifa yabanı iğde meyvesi, Doğu Asya, Çin, Tibet tıbbi ve Antik Yunan’da iyileştirici özelliği nedeniyle ilaç olarak kullanılıyordu. İçindeki C vitamini turuncğillerden fazla olan iğdenin yağı da birçok hastalığa iyi geliyor.” ifadelerini kullandı.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, Medipol Mega Üniversite Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tip Bölümü’nden Uzm. Dr. Yegane Özcan, Latince adı Hippophae rhamnoides olan ve iğdeğillere ait bir bitki olan yalancı iğde, yer ığdesi ve cicirgan otu gibi birçok farklı isimle bilinen yabanı iğde hakkında bilgi verdi.

Yabanı iğde meyvesinin faydalarını anlatan Özcan, “Antiviral ve bağışıklık sistemi güçlendirici özelliğinin yanı sıra gribal enfeksiyon tedavisinde de kullanılıyor. Anti-inflamatuar etkiye sahip olan yabanı iğde meyvesi, A ve E vitaminleri sayesinde yara iyileşmesini destekliyor. Sadece dokuları güçlendirmekle kalmayıp aynı zamanda metabolizmayı da dengeliyor. Yabanı iğde meyvesinin düzenli tüketimi serotonin üretimini arttırarak depresif ruh halini de düzeltiyor.” açıklamalarını yaptı.

Özcan, “Doğadaki tek Omega 7 kaynağı sarı şifa yabanı iğde meyvesi, Doğu Asya, Çin, Tibet tıbbi ve Antik Yunan’da iyileştirici özelliği nedeniyle ilaç olarak kullanılıyordu. İçindeki C vitamini turuncğillerden fazla olan iğdenin yağı da birçok hastalığa iyi geliyor. Potasyum, kalsıyum, magnezyum, demir, bor, fosfor, amino asitler, karotenoidler ve flavonoidler açısından zengin olan yabanı iğde, A, C, B1, B2, B3, B6, B9, E, PP, N vitaminlerini de barındırıyor.” bilgilerini verdi.

Günde 100 gram yiyerek iştahınızı kontrol edin

Kilo vermek için tüketilen düşük kalorili gıdaların vücudu vitamin ve minerallerden mahrum bırakabildiğine dikkati çeken Özcan, “Bu durum için çeşitli vitamin ve mineral takviyeleri için ihtiyaç doğuyor, halbuki bu açığı tamamen doğal yoldan kapatmak için sadece günlük 100 gr yabanı iğde meyvesine ihtiyacınız var. Yabanı iğdenin 100 gramında sadece 52 kalori var. Meyvelerden elde edilen yabanı iğde yağı iştahı da önemli ölçüde azaltır.” ifadelerini kullandı. Japonya’da yabanı iğde içerikli enerji içeceklerinin üretildiğini de anlatan Özcan, bu doğal enerji içeceğin spor yapanlar için de iyi bir enerji kaynağı olduğunu dile getirdi.

İğde meyvesinin yağında Omega 7, Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 yağ asitlerinin bol miktarda bulunduğunu söyleyen Özcan, yabanı iğde yağının faydaları hakkında şunları aktardı:

“Yabanı iğde meyvesinden elde edilen yağ kandaki kolesterol miktarını düşürür, özellikle sindirim sisteminin onkoloji hastalıklarının tedavisini destekler. Yanık yaralarına önemli ölçüde iyileştirici etkisi var. Kalp fonksiyonlarını desteklemeye ve diyabete karşı korumaya yardımcı olur. Bağışıklığı zayıf olan kişiler için çok faydalıdır. E vitamini açısından diğer meyvelere kıyasla ilk sırada yer alan yabanı iğde meyvesi ve yağı yaşlılığa bağlı hastalıklarla savaşmak için çok önemli etkiye sahip. Cinsel sağlık üzerinde olumlu etkisi bilinen E vitamini, yumurta döllenmesinin yanı sıra embriyo ve fetüsün gelişimine katkıda bulunuyor.”

Özcan, Antik Çin’de uzun ömür çayı olarak adlandırılan yabanı iğde meyvesi çayının tarifini paylaşarak, “Özellikle kış aylarında soğuk algınlığında içinizi ısıtacak şifa kaynağı çay, 150 gr yabanı iğde meyvesi, 2 yemek kaşığı siyah çay yaprağı, 1 tatlı kaşığı çiçek balini 600 ml kaynar suya katarak hazırlanıyor. İyice yıkanmış ve ayıklanmış 100 gr meyveler püre kıvamına getirilir. Demliğe meyve püresi, kalan tüm meyveler ve siyah çay konulur. Üzerine kaynar şu ilave edilir ve 7-10 dakika demlenir. Fincana 1 tatlı kaşığı bal koyup üzerine demlenmiş çayı ilave edin.” ifadelerine yer verdi.

 

AA / Abdülkadir Günyol 

 

WhatsApp
Yardımcı Olabilir miyim?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?