KEKREYEMİŞ

Kekreyemiş ölümsüzlük meyvesi olarak adlandırılıyor, bu nedenle insan sağlığı üzerinde yararlı etkilere sahiptir. Faydaları saymakla bitmez. Ben burada sadece birkaçını size aktarmaya çalışacağım. 

Kekreyemiş Ağustos- Eylül aylarında olgunlaşır ve sonbaharda hasat edilir. Çok çeşitli hastalıkların tedavisinde takviye olarak kullanılıyor. Kekreyemiş orman meyveleri olarak kabul edilir ancak 18. Yüzyılda yararlı özellikleri keşfedilince yapay olarak yetiştirilmeye ve yaygın olarak kullanılmaya başlanmış. Günümüzde satışta, ormanlarda toplanan meyvelerin yanı sıra plantasyonlarda yapay olarak yetiştirilen Kekreyemiş bulabilirsiniz. Her ikisinin de besin değeri aynıdır.

Bu meyvenin belki de en önemli avantajı, neredeyse her enfeksiyonla başa çıkmaya yardımcı olan bir antiseptik olan benzoik asit içermesidir (asit fermantasyonu ve çürümeyi durdurur).  Ayrıca Kekreyemişin çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan faydalı özellikleri meyve ve yapraklarında bulunan arbutin (antiseptik etkiye sahip bir glikozit), antioksidanlar, organik asitler, tanenler, flavonoidler ve vitaminlere bağlıdır. Bitkiniz yaprakları meyvelerinden daha faydalı kabul edilir. Kekreyemiş oldukça düşük kalorili bir meyvedir, 100 gr’da sadece 46 kalori bulunur. 

Meyveler kandaki kötü kolesterolün düşmesine, anti ülser ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine çok etkili. Ağır metallerin (kurşun, kobalt ve sezyum) ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Her yaşta kullanılır, özellikle yaşlı insanlara ve kronik yorgunluk şikayeti olanlara, zayıf bağışıklık sistemi ve aşırı çalışmak zorunda kalan sağlıklı insanlara büyük faydası var.

Kekreyemiş antisklerotik etkiye sahip. Kan damarlarının duvarlarını, kalp kasını güçlendirir. Hipertansiyon, koroner kalp hastaları güvenle meyveleri tüketebilir. Kekreyemiş sadece tıbbi amaçlar ve beslenme için değil, aynı zamanda, özellikle Rusya’da, kozmetikte de yaygın olarak kullanılıyor. Kekreyemiş maskeleri cildi nemlendirir ve sıkılaştırır, kırışıklıkları ve yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur. Doğal bir antioksidan olan Kekreyemiş özü, cilt üzerinde tonik bir etkiye sahiptir, elastikiyet verir, dış çevresel etkilere karşı korur ve epidermisin duvarlarını güçlendirir. Bitkinin yaprakları kaynatılarak saç dökülmesinde, kepeklenme sorunu, cildin iltihabı için kullanılıyor.

Kekreyemiş meyvesinin % 86 sudur, bu nedenle güçlü bir diuretik (idrar sökücü) etkiye sahiptir ve metabolizmayı normalleştirir. Meyve ve yapraklarından demleme usulü ile hazırlanan içecek genellikle sistit, böbrek taşı hastalığı ve hamilelik sırasında ödem problemi olan kadınlara güvenli bir doğal içecek olarak tavsiye edilir.

Kekreyemiş içeceği hazırlamak için ihtiyacımız olan malzemeler: 

Bir avuç meyve

İki ufak parça zencefil

Bir dilim limon

Bir çay kaşığı bal ve bir bardak su 

Meyveleri püre kıvamına getirin. Bir bardak kaynayan suya meyve püresini, limon ve zencefili ilave edin. Sadece beş dakika kaynatın ve ateşten alın, soğutun. Soğuduktan sonra 1 çay kaşığı bal ilave edin ve karıştırın. Bu tarif bir bardak içecek içindir. Arzuya ve talebe göre malzemelerin miktarını artırabilirsiniz. Afiyet olsun

WhatsApp
Yardımcı Olabilir miyim?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?