Homeopati hakkında bilinen yanlışlar

  1. Birçok kişi Homeopati ve Klasik tıbbın “uyuşmadığını” ve birlikte kullanılmaması gerektiğini düşünüyor.

Bu düşünce yanlış. Hiçbir Homeopat klasik tıbbın başarılarını inkâr edemez. Özellikle cerrahi girişim gerektiren durumlarda. Cerrahi tedaviyle birlikte homeopatik tedavi de uygulana bilir ve hatta Homeopat kendisine başvuran hastayı gerektiğinde cerrahi müdahale ve s. için yönlendirir. Bilinçli homeopat asla alopatik tedavilerin ani kesilmesini önermez. (antihipertensif, antiaritmik, insülin, hormonlar ve s.). Homeopatik tedaviye başladıktan belli bir süre sonra alopatik ilaçların azaltılması ve daha sonra kesilmesi mümkün, ama kontrollü şekilde ve hastayı yoksunluk sendromuna sokmadan. Çoğu zaman bu tür alopatik tedavinin değişikliğini ve kesilmesini hastanın kendi alopat-doktoru yapıyor. Özellikle kanser vakalarında homeopatik tedavi kemoterapi ve radyoterapi tedavileri ile birlikte güvenle uygulanabilir. Homeopatik tedavini kemoterapi ilaçların etkisini değiştirmez, bu bilinen ve dünyada uygulanan bir gerçek.

  1. İnsanların çoğu bir gün homeopatik tedaviye başvururlarsa artık ömür boyu sadece homeopatik tedavi kullanmaları ve Homeopata bağımlı kala bileceklerini düşünür

Bir düşünelim. İnsan doğduktan sonra hayatı boyunca çeşitli agresif çevre faktörleri ile karşı karşıya kalır (stres, kötü ekoloji, sağlıksız yiyecekler, aşılanmalar, kimyasal ilaç kullanımları ve s.) Tüm bunlar zamanla organizmayı etkiliyor. Ortaya hastalık çıkıyor. Denge bozuluyor. Eğer ortaya çıkan akut hastalık sonucunda (sebebi her ne ise – yaşam gücünün zayıflığı veya kullanılan semptom baskılayıcı tedavilerin etkisi) kaybedilen denge onarılamıyorsa kronik hastalık oluşur. Her durumda, birey kendini kronik hastalık eşiğine getirmişse artık doktora başvurması ve ilaç kullanması kaçınılmaz. Klasik Homeopati bireyi İYİLEŞTİRMEYİ , hedefliyor (sadece semptomları yok etmeyi değil). Akut durumlarda bu çok hızlı işliyor. Kronik hastalıklarda ise zaman ihtiyaç var. Klasik tıp hastaya ömür boyu kullanması gereken tedaviyi uyguluyorsa (sürekli tansiyon ilacı kullanmak, sürekli antidepresan kullanmak ve s.)yani semptomları baskılayarak, Klasik Homeopati ise birkaç seri homeopatik ilaç kullanımından sonra hastalığın organizmayı tamamen terk etmesini sağlıyor, ki birey ilaçsız yaşama şansı yakalasın (homeopatik ilaçlar dahil). Ne yazık ki hayat bize yeni stresler, problemler, üzüntüler, travmalar, uykusuzluk, zehirlenmeler, radyason ve s. sunmaya devam ediyor. Ve tüm bu olumsuz etkenler insanı doktor yardımına muhtaç bırakıyor. Daha önceden klasik homeopatinin güzel ve etkili iyileşmesini yaşayan hasta artık bundan sonra modern tıbbın baskılayıcı tedavisine dönmek istemeyecektir. Evet bu durumda hasta artık homeopatiye “bağımlı” olarak yaşamaya devam eder diye biliriz. Metafor diliyle- bir kere araba alan insan ne yapar? Sürekli arabanın bakımını yapar, rutin muayenelerini yaptırır, düzenli yakıtla “besler” ve s. İnsan vücudu ise araba değil- daha karmaşık ve hassas organizmadır ve doğal olarak arabaya gösterilen bakımdan daha fazlasını hak ediyor.

  1. Homeopati ve Fitoterapi ?

Bir çok insan Homeopati tedavisini Fitoterapi tedavisi ile karıştırıyor veya aynı sanıyor. Buna sebepte Homeopati ilaçlarının üretiminde kullanılan bitkilerdir. Fakat Homeopati ilaçların (remedilerin) yapımı çok farklı. İlaçlar özel fabrikalarda üretiliyor. Bu üretim bilinen kimyasal ilaçların yapımına benzemiyor. Çok meşakkatli ve özel işlemdir. Özel tecrübe ve bilgi ister. Şunu belirtmem gerekiyor ki günümüzde homeopati tedavisinde kullanılan 5000 üzerinde ilaç (remedi) var. Homeopatik ilaçların yapımında bitki dışında Mendel tablosunda yer alan hemen hemen tüm elementler kullanılıyor (iyot, gümüş, altın, civa, arsenik ve bunların bileşenleri dahil). Homeopatik ilaçların yapımında kullanılan son teknoloji bu ilaçların çok etkili ve güvenli olmalarını sağlıyor. Fitoterapi ile Homeopatinin en büyük farkı ilaç yapımı, etki mekanizması ve ilaçların kullanım şekli. Homeopati Tıbbi tedavisi Nanotechnology Medicine- Nanoteknoloji Tıp olarak tüm dünyada kabul edilen bir gerçektir.

  1. Homeopati Psikoterapi midir?

Homeopatik görüşme ortalama 1 saat sürüyor. Ve bu görüşme esnasında hasta ile ilgili geniş bilgi elde edilir. Şikayetlerinin yanı sıra yaşam tarzı, karakteri, korkuları, yeme-içme, uyku düzeni ve s. Hangi şikayetle doktor – homeopata başvurursa vursun herkesten bu geniş bilgi mutlaka alınır. Görüşme sonucunda kişiye özel ilaç önerilir. Homeopati tedavisinde hastalığın sebebine ulaşmak için ve hastaya doğru tedavi uygulamak için bazen bu görüşme süresi uzaya bilir. Homeopati hastalığın semptomunu değil sebebini yok etmeye ve bireyi iyileştirmeye çalışıyor. Homeopati tedavisinde ilaç (remedi) kullanılıyor. Ve bu psikoterapi değil. Homeopati tedavisi sadece yetişkinlerde değil bebeklerde, komadaki hastalarda, veterinerlikte, bitkilerde de uygulana bilir. Hasta bebekse – görüşme annesiyle yapılıyor ve hamilelik süresi dahil bebek hakkında geniş bilgi annesinden elde ediliyor. Alınan bilgi doğrultusunda çocuğa uygun tedavi uygulanıyor.

WhatsApp
Yardımcı Olabilir miyim?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?