HER DERDE DEVA YABAN MERSİNİ

Meyve ve sebzelerin içinde yüzde 48 daha fazla antioksidana sahip yaban mersini felç, alzheimer, romatizma, safra kesesi iltihabı, boğaz enfeksiyonu karaciğer hastalıkları ve tümör oluşumunu önleyerek kanserden korur. Doğal antiseptik ve antibiyotik olan yaban mersini meyvesi ve yaprakları birçok hastalığın şifasıdır

Yaban mersininin vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olarak bağışıklık sistemini dengeleyici özellikte olan süper besindir.Güçlü antioksidan özelliği olan yaban mersini hücresel düzeyde vücutta malign tümör oluşumunu önler, yani kanserden korunmak için çok etkilidir. 

TOKSİNLERDEN ARINDIRICI DETOKS ETKİSİ

Yaban mersini meyvesinin bağırsakları toksinlerden ve ağır metallerden temizleyerek detoks etkisi yapan pektinler içeriyor.

İçeriğinde karbonhidratlar, potasyum, magnezyum, fosfor, organik asit, demir, bakır ve metabolizmayı destekleyen pantotenik asit, A, C, B1, B6, vitamin PP de bulunan mucizevi meyve gastrointestinal sistemi de iyileştirici etkiye sahiptir. Mide hastalıkları, kolit tedavilerinde hem taze hem de kurutulmuş meyve ve meyve suları kullanılır. İlginç bir şekilde, kabızlık taze yaban mersini ile tedavi edilirken, diyare/ishal kurutulmuş meyveleriyle tedavi edilir. Yaban mersini mide ve bağırsak sistemi üzerinde dezenfekte edici etkileri olan maddeler içerir, bağırsak mikroflorasını iyileşirir. Yaban mersini anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve romatizma, safra kesesi iltihabı, karaciğer hastalıkları için de kullanılır.

 

KADINLARDA ADET DNGÜSÜ ÜZERİNDE ETKİLİ 

Eski zamanlarda şifacıların yaban mersinini adet döngüsünü düzenlemek için tavsiye edilirdi, günümüzde yaban mersini bazlı preparatlar, mesane ve böbrek hastalıklarının tedavisinde sık kullanılmakta.

AŞIRI TÜKETİLMESİ ALERJİYE NEDEN OLABİLİR

Yaban mersini meyvesinin aşırı tüketilmesinin tehlikeli olabilir.

Mesane ve böbrek taşları, sindirim sistemi hastalıklarının akut durumu, ileri derece karaciğer patolojileri için risk teşkil eder. Gevşek dışkı ve deri döküntülerine neden olabilir. Yaban mersini için tek kontrendikasyon, faydalı özelliklerine rağmen, bireysel olarak bu meyveye karşı olan allerji durumudur. Bu durumlarda ürün, küçük miktarlarda bile sağlığı olumsuz etkileyebilir. Kadınların emzirirken yaban mersini yemeleri de tavsiye edilmez. Yenidoğan bebeklerde alerjiye neden olabilir.

 

WhatsApp
Yardımcı Olabilir miyim?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?