GLUTATYON NEDİR VEYA SAĞLIĞIMIZI NASIL KORURUZ

Bir çoğumuz zaman zaman kendimizi uyuşuk ve yorgun hissederiz, uyku sorunlarımız olur- bu durum aslında vücudumuzun hücresel “güç istasyonların” rezervlerinin tükendiğine işaret eder. Bu “istasyonların” doldurulmasına antioksidanlar yardımcı olur

Glutatyon nedir?

Glutatyon, vücudumuzun sahip olduğu üç çok kıymetli antioksidan sisteminin anahtar bağlantısıdır. Glutatyonun sağlık ve gençlik iksiri olduğunu söyleyebiliriz. Gücünün sırrı, kükürt içeren grupların varlığında yatar. Kükürt çok yapışkan bir maddedir. Vücudumuzdaki tüm “atıklar/ çöpler” – serbest radikaller, toksinler, ağır metaller – kükürt moleküllerine yapışır.

Glutatyon, bağışıklık sisteminin güçlenmesinden, amino asit taşımasından, protein sentezinden, enzim aktivasyonundan, enerji üretiminden sorumludur

Doğduğumuzda, vücut aktif olarak glutatyon üretir. Fakat zamanla glütatyon miktarımız azalır. Yapılan araştırmalar, 20 ve 30 yaşları arasında %12 olan glutatyon seviyesi %8 düştüğünü gösteriyor.

Kötü beslenme, çevre kirliliği, çeşitli enfeksiyonlar, yaralanmalar ve hastalıklar, stres, ilaç kullanımı vücudumuz için çok önemli olan bu detoksifikatorü yok eder. 

Düşük glutatyon seviyesi hangi rahatsızlıklara neden olur? 

Vücudumuzun yüksek miktarda glutatyon üretmesi, neredeyse tüm kronik hastalıklardan sonra vücudun toparlanması ve iyileşmesi , ayrıca kötü hastalıklardan korunmamızda çok önemli rol oynar. Vücutta gerekli glutatyon seviyesinin azalması hızlı yaşlanmaya neden olur.  

Glutatyon eksikliğinin neden olduğu yaklaşık 98 hastalık vardır. Bunlar arasında kronik yorgunluk sendromu, kalp ve damar hastalığı, kanser, kronik enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar, diyabet, otizm, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, artrit, astım, böbrek ve karaciğer hastalıkları bulunuyor.

Glutatyonun ana antioksidan rolü, başta lenfositler olmak üzere bağışıklık hücrelerini korumaktır. Glutatyon yeterli değilse bağışıklık sisteminin çalışması ciddi şekilde bozulur.

Bunu da bilmemiz çok önemli , glutatyon içeren takviye edici gıdalar vücuttaki miktarını artırmaya yardımcı olmaz, çünkü sindirim sistemi tarafından çok kolay tahrip edilir. Glutatyon, sindirim sistemden geçerken kolay yok edilen çok hassas bir maddedir.

Vücuttaki Glutatyon miktarını arttırmanın 10 yolu

Gıda ürünleri

1. Kükürt açısından zengin yiyecekler yiyin: sarımsak, soğan, turpgiller (brokoli, Brüksel lahanası ve karnabahar, su teresi vb.).

2. Bir çok glutatyon tohum, fındık, avokado, şeftali, karpuz, tarçın, kakule, zerdeçal, domates, bezelye, kırmızı biberde bulunur.

Fiziksel aktivite

3. Düzenli fiziksel aktivite glutatyon seviyesini arttırır ve böylece bağışıklık sistemini güçlendirmeye, vücudun detoksifikasyonunu iyileştirmeye, vücudun kendi antioksidan savunmasını arttırmaya yardımcı olur. Yarım saatlik aktif yürüyüş bile glutatyon üretimine yardımcı olabilir.

4. Derin nefes alma ve terleme vücuttaki toksinlerden kurtulmanın ve “sihirli” bileşenin gelişmesine yardımcı olmanın harika bir yoludur.

Vitaminler

5. C ve E vitaminleri glutatyon üretimine yardımcı olur.

6. Folik asit ve B6 ve B12 vitaminleri glutatyon üretiminde önemli bir rol oynar.

7. Selenyum. Bu önemli mineral, vücudun işlemesine ve daha fazla glutatyon üretmesine yardımcı olur. Glutation peroksidaz (glutatyon) enziminin ana bileşenidir

8. Devedikeni. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır ve glutatyon seviyelerinin artmasına yardımcı olur. 

 

 

 

WhatsApp
Yardımcı Olabilir miyim?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?