GETTAT – Geleneksel tedavi yöntemleri

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de geleneksel tedavi yöntemleri modern tedavi yöntemlerine yardımcı veya ona alternatif şekilde kullanıyor. İnsanoğlu dünyada var oluşundan itibaren hastalıklarla baş etme ve sağlığını korumak için her millete özgü farklı tedavi yöntemlerini bulup uygulama arayışında olmuştur. Eskiden modern tıp yöntemleri bulunmadan geleneksel tedavi yöntemleri çok yaygın ve modern tıp anlayışı ortaya çıkana kadar tek uygulanan yöntemlerdendi. 

Modern tedavi anlayışı bulunup ortaya çıkmasıyla geleneksel tedavi yöntemleri daha az kullanılmaya başlandı. Hatta geleneksel tedavi yöntemlerinin zararlı olduğu gündeme getirildi. Hekimler mecburen geleneksel tedavi yöntemlerinden uzaklaştı. Ama hekimler geleneksel tedavi yöntemlerinden uzaklaşsa da halk tarafından her zaman tercih edildi ve ilgi hiç azalmadı. 

Özellikle son zamanlarda hem dünyada hem ülkemizde geleneksel tedaviye ilgi çok fazla arttı. Son birkaç yüzyılda hem geleneksel tedavi yöntemleri hem de modern tıp yöntemleri paralel olarak çok gelişti. Modern tıp hastalıkların teşhisinde ise kullanılan cihazların ve tedavi yöntemlerinin çok gelişmesine rağmen birçok hastalığın tedavi noktasında aciz kalıyor. Bu durum hem hastaları hem de hekimleri alternatif tıp yöntemlerine yönlendiriyor. İşte bu alternatif tedavi yöntemleri kadim tedavi yöntemlerinin aynısı veya benzerleridir. Bu tür uygulamalar dünyanın çeşitli yerlerinde benzerlik gösteren veya o ülkeye has olan yöntemlerdir. Ayrıca yasal olarak yani kanunlarla destekleniyor.

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından 27 ekim 2014 yılında 28158 sayılı resmi gazetede geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları yönetmeliği adını taşıyan yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmelik kapsamında akupunktur, fitoterapi, homeopati, hacamat, sülük tedavisi ve hipnoz, kayropraktik, lavra, uygulamaları ostiyopati, politerapi, mezoterapi, ozon uygulamaları refleksiloji ve müzik terapi gibi tedavi yöntemleri yer aldı.

Bu yönetmelik çıkmadan önce herkes tedirgin ve gizli bir şekilde alternatif tedavi yöntemlerini uygulatıyordu. Bunlardan en yaygın uygulananı ise hacamat ve sülük tedavileridir. Yönetmelik çıktıktan sonra GETAT yöntemleri resmileşerek artık hekimler tarafından çok daha temiz yerlerde, sağlık merkezlerinde daha yaygın uygulanmaya başlandı. Önceden de olan ilgi bu sefer katlanarak arttı. Hekimlerimizin geleneksel tedavi yöntemlerine ilgisi artınca özellikle son zamanlarda geleneksel tıp yöntemleri modern tıp yöntemleri ile birlikte integratif olarak kullanılmaya başlandı. GETAT hakkında bilinen en büyük yanlışlardan biri modern tıp tedavisi yöntemiyle birlikte kullanılamayacak yönünde. Sanki ya GETAT yöntemi ya da modern tıp yöntemi kullanılmalı diye düşünülmekte ama bu çok yanlış bir düşüncedir. Özellikle onkoloji vakalarında hem kemoterapi hem radyoterapi ile birlikte uygulanabilir. Örnek olarak homeopati, ozon terapisi ve fitoterapi yöntemleri de güvenle uygulanabilir. Aslında bu yanlış düşünce yani ya GETAT yöntemi ya da modern tıp yöntemi kullanılmalı düşüncesi hastaları ve hasta yakınlarınıda çok zora sokuyor ve kafa karışıklığına sebep oluyor. Halbuki geleneksel tedavi yöntemleri kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini azaltır. Saç dökülmeleri, kusma, kemoterapilere bağlı kan tablosunun bozulması gibi yan etkileri ortadan kaldırır ve bu tür tedavi sürecini de destekler. Sadece bu durumlarda GETAT yöntemini ilgili GETAT branşına hakim bir hekim tarafından uygulanmalı. Kronik ve hassas vakalarda homeopati veya fitoterapi ilaçlarının dozları hassas bir şekilde ayarlanmalı ve en önemlisi standardize preparatlar kullanılmalı yani eczaneden alınan preparat standartlara uygun üretilmiş ruhsatlandırılmış ve dozu belli olan preparattır. Aktardan alınan bitki ise maalesef çoğu zaman menşei bilinmeyen ve sadece gıda takviyesi veya gıda niteliğindedir. GETAT yöntemlerinin en yaygın olanı kupa tedavisi hacamat ve sülük tedavisidir. Maalesef eskiden olduğu gibi son zamanlarda bu tedavi yöntemleri sağlık personeli olmayan kişiler tarafından hala yaygın bir şekilde yapılıyor. Bu durum üzücü ama yine bunun suçlusu bence biz hekimleriz uzun yıllar boyunca geleneksel tedavi yöntemlerini hor gördük ve reddettik. Bu tedavi yöntemlerini resmen elimizle merdiven altına itmiş olduk. Bunu düzeltmek için hekimlerimize büyük rol düşüyor. Hekimlerimiz daha çok bu tedavi yöntemlerinin eğitimlerini alıp ve geleneksel tedavi yöntemlerine sahip çıkmaları gerekiyor. Ne kadar çok sağlık kuruluşlarına GETAT merkezi açılırsa eminim halk o kadar çok bu hijyenik ortamları tercih eder. 

Yönetmelikte yer alan tedavilerden biri olan homeopati ise ülkemiz için çok yeni bir kavram 250 yıldır tüm dünyada uygulanan bu tedavi yöntemi ülkemize geç gelmesinin benim düşünceme göre sebebi, kimyasal ilaç endüstrisinin özellikle Ortadoğu ülkelerine daha çok kimyasal ilaç satma isteğine bağlı. Özellikle Avrupa’da hatta yüzyıllardır İngiltere’de kraliyet ailesinin tercih ettiği tedavi yöntemi homeopati en çok tartışmalara neden olan GETAT yöntemidir. Sebebi ise hastalıktan tamamen kurtulan birinin ilaçsız yaşam sürmesi bu da kimyasal ilaçların daha az kullanılması demektir. Homeopati tedavisinde yüzde 80’i bitkilerden yüzde 15’i minerallerden yüzde 5’i ise canlı dokulardan elde edilen ilaçlar kullanıyor. İlaçlar homeopati ilaç fabrikalarında üretilmekte çoğu GETAT yönteminde olduğu gibi homeopati yönteminde de hasta bir bütün olarak düşünülüyor ve hastalığın sebebine yönelik ilaç veriliyor. Holistik yaklaşım söz konusu ve hasta-hekim görüşmesi 1 ila 2 saat bazen daha da uzun sürebiliyor örnek migrende ağrıyı ortadan kaldırmak değil ağrıya sebep olan şeyi ortadan kaldırmak. Ayrıca hastanın ilaçsız hayatına devam etmesini sağlamaktır. Bununla birlikte homeopati açısından aynı teşhisle başvuran hastaların tedavileri çok farklıdır. Homeopati tedavisi kişiye özeldir. 

Örneğin fibromiyalji şikayeti ile başvuran 10 hastanın 10’unda da tedavi farklıdır. 10’unda da farklı ilaçlar ve farklı tedavi protokolleri var. Homeopati tedavisi sadece fiziksel şikayeti olan veya onkoloji hastalarına değil çeşitli psikolojik rahatsızlıklarda da uygulanmakta ve güvenle uygulanıyor. Korkular, anksiyete, obsesyonlar, panik atak gibi rahatsızlıklarda da homeopatinin başarısı çok yüksek modern tıpta çare bulamamış sıra dışı korkular örnek merdivenden inme, hayvan, yükseklik, deniz su hayalet gölgelerden korkuları bunun gibi bir sürü ilginç korkularada homeopati tedavisi güvenli ve başarılı bir şekilde uygulanıyor ve yüz güldüren sonuçlar alınıyor. Homeopati tedavisinden çocuklar, yaşlılar, hamileler yani her birey faydalanabilir. Ama doktor homeopat tarafından uygulandığı sürece yan etkisi olmayan bir tedavidir.

 

 

WhatsApp
Yardımcı Olabilir miyim?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?